WOJEWÓDZKIE WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE W KATOWICACH - WOPR Śląskie WOJEWÓDZKIE WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE W KATOWICACH - WOPR Śląskie
   


Drużyna WOPR
Świętochłowice
LOGOWANIE DO POCZTY:
login:   hasło:    
 swietochlowice@slaskiewopr.pl

Aktualności
Sztafeta JPW 2014
Wesołe Foczki
Morsy
Kursy
Biuro WOPR
Badania Lekarskie
Członkowie WOPR
Zajęcia
Godziny społeczne
Zdjęcia
Prasa
Historia Ratownictwa
Pierwsza Pomoc
Zbiorniki wodne
Pół żartem, Pół serio
Kontakt
Rozporządzenia
Dokumenty
Archiwum
Marek Palka
Czesław Kurpas
admin
admin1
ŚLĄSKIE WOPR
Przejdź do oddziału:

AKTUALNOŚCI

03.05.2015 r. o godz. 12:30 w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny i Śląska po której nastąpi uroczysty przemarsz do Muzeum Powstań Śląskich.
Wszystkich chętnych zapraszamy w koszulkach i polarach WOPR.
 Zbiórka o godz. 12:15 przed kościołem.30.04.2015 r. zajęcia dla uczestników kursu MR i RW na pływalni SP 1:
18:00 - 21:00 - Szkolenie teoretyczne.
21:00 - 22:30 - Szkolenie praktyczne


03.05.2015 r. zajęcia dla kursu MR i RW na przystani kajakowej OSiR "Skałka":
14:00 - 17:00 - Szkolenie teoretyczne ( MR i RW).
17:00 - 19:00 - Szkolenie łódź ratownicza (tylko RW).


03.05.2015 r. zajęcia dla uczestników kursu MR i RW na pływalni SP 1
19:00 - 21:00 - Szkolenie praktyczne ( MR i RW).
Przypomina się wszystkim członkom Drużyny WOPR Świętochłowice o uregulowanie składek do końca marca 2015 r. i odnotowania tego faktu w legitymacji WOPR (każdy poniedziałek od 18:30 - 20:30 w biurze WOPR przy ul. Szkolnej 12). Od kwietnia wstęp na wszystkie zajęcia drużyny (basen, siłownia, squash, siatkówka) tylko i wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji WOPR.ZAPISY NA POLARY WOPR

Do dnia 30.03.2015 r. przyjmujemy zapisy na polary dla członków Drużyny WOPR Świętochłowice. Zapisy przyjmuje kierownik drużyny w każdy poniedziałek w godz. 18:30-20:30 w biurze WOPR Świętochłowice.
(Koszt polaru wynosi 65 zł,)ROZPOCZĘCIE SEZONU 2015

Kierownictwo Drużyny WOPR Świętochłowice w dniach 15 - 17 maja 2015 r. organizuje wyjazd do Koszęcina w ramach rozpoczęcia sezonu letniego 2015. Zgłoszenia wszystkich chętnych przyjmuje kierownik drużyny w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia br. ( lub wyczerpania rezerwacji noclegów, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona ).
Zgłoszenia osób niepełnoletnich tylko za pisemną zgodą rodziców.
Orientacyjny koszt wyjazdu ok 150, - zł

PRZYJĘCIE DO DRUŻYNY WOPR ŚWIĘTOCHŁOWICE

Od dnia 01.04.2015 r. warunkiem przyjęcia do drużyny WOPR Świętochłowice jest posiadanie karty pływackiej oraz pozytywne zaliczenie weryfikacji.
Osoby które posiadają już karty pływackie zaliczają tylko weryfikację natomiast osoby nieposiadające kart pływackich po pozytywnym zaliczeniu weryfikacji mogą uzyskać  taką kartę u Kierownika Drużyny WOPR Świętochłowice.
( koszt karty pływackiej wynosi 25 zł ).

Weryfikacja obejmuje:
  1. Skok do wody z wysokości co najmniej 0,7 m.
  2. Przepłynięcie pod lustrem wody przynajmniej 5 m (po skoku na głowę 7 m).
  3. Przepłynięcie w wodzie 200 m w dowolnym stylu i w dowolnym czasie w tym przynajmniej 50 m na plecach.

Każdy członek Drużyny WOPR Świętochłowice zobowiązany jest raz w roku uczestniczyć w szkoleniu z zakresu:

Udzielanie Pierwszej Pomocy BLS/AED !!!


24.01.2015

10 - LECIE POWSTANIA DRUŻYNY WOPR ŚWIĘTOCHŁOWICE

Świętochłowicka Drużyna WOPR ma już 10 lat ! 24 stycznia na Skałce odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu. Wspomnień było wiele, bo WOPR to kawał życia i pasja wielu wspaniałych osób. Nie wszyscy mogli być z nami podczas uroczystości, ale o wszystkich tego dnia pamiętaliśmy. Rocznica stała się też okazją do poświęcenia sztandaru, odtąd będzie on towarzyszył ratownikom w pełnieniu szczytnej misji i przypominał o spoczywającej na nich odpowiedzialności. Chęć wzięcia na siebie ratowniczych obowiązków potwierdziła najmłodsza grupa świętochłowickich woprowców, składając w sobotę ślubowanie na sztandar. Nie sposób przemilczeć faktu, że aktualnie w szeregach drużyny mamy już ponad 180 osób. Mamy nadzieję, że ta liczba będzie stale rosła, a dzięki współpracy miejskich służb mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie. Warto podkreślić, że porozumienie o współpracy podpisali kierownik drużyny WOPR Grzegorz Truchan i Komendant Straży Pożarnej Mirosław Kwiatkowski, co przypieczętowało wiele wspólnych działań. Wszystkim ratownikom życzymy kolejnych wspaniałych dziesięcioleci i równie wzruszających chwil.

>>>Zobacz zdjęcia<<<

11.01.2015

SZTAFETA PŁYWACKA - 23 FINAŁ WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Świętochłowicach. Tradycyjnie już na pływalni SP 1 można było wziąć udział w sztafecie zorganizowanej z okazji wielkiego finału. Choć pływaliśmy  w tym roku tylko 12 godzin, udało się osiągnąć niezły wynik:
314 osób przepłynęło 399 km i 850 m, czyli 15994 długości basenu. Do orkiestrowych puszek zebrano 1046,01 zł, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

>>>Zobacz zdjęcia<<<

07.11.2014

SZTAFETA PŁYWACKA: SZCZUCIN - ANNOPOL

Sztafeta Szczucin - Annopol, czyli 105,5 km za nami i aż 8440 długości basenów na pływalni SP 8 za nami ! Dziecięca Sekcja Ratownictwa Wodnego "Wesołe Foczki" i Drużyna WOPR Świętochłowice mogą pochwalić się kolejnym sukcesem :)
Nasze sztafety mają już swoją tradycję i historię. Rozpoczęły się w 2007 r. kiedy to pokonaliśmy Kanał La Manche w obie strony, w 2010 r. przepłynęliśmy z Kołobrzegu na Borholm, natomiast w 2011 r. pokonaliśmy trasę Gibraltar-Ceuta-Tarifa-Gibraltar.
Od 2012 r. postanowiliśmy wrócić na polskie wody i symbolicznie rzucamy się w nurty Wisły.
Jej pierwszy odcinek (Wisła Czarne - Kraków), poszedł nam świetnie, w 2013 r. płynęliśmy z powodzeniem z Krakowa do Szczucina (94 km), teraz udało się przepłynąć ze Szczucina do Annopola (104,6 km). Zadanie nie było Łatwe, bo najdłuższy do tej pory odcinek biegu Wisły pokonano na czterech torach tylko siłami uczniów świętochłowickich podstawówek.
W niełatwym zadaniu młodych adeptów pływania oczywiście jak zawsze wspomagali ich starsi koledzy. Dziękuję wszystkim za pomoc, zaangażowanie i świetną zabawę.

>>>Zobacz zdjęcia<<<


26-28.09.2014

ZAKOŃCZENIE SEZONU LETNIEGO 2014

I stało się ! Sezon 2014 w Drużynie WOPR Świętochłowice został szczęśliwie zakończony !
Był to pierwszy sezon na naszym nowo otwartym kąpielisku
( odnotowaliśmy tylko parę drobnych interwencji ratowniczych ).
Udany sezon no i udane jego zakończenie które miało miejsce w Koszęcinie.
Na atrakcje nie można było narzekać: udział w biegu przełajowym, spływ kajakowy rzeką Mała Panew na odcinku Krupski Młyn - Żędowice, siatkówka plażowa i grzybobranie.
Kulminacyjnym punktem naszego wyjazdu do Koszęcina było oczywiście ognisko i uroczyste ściągnięcie z masztu flagi WOPR.

>>>Zobacz zdjęcia<<<

12.09.2014

PRZYSTAŃ KAJAKOWA "SKAŁKA" - WIELKIE OTWARCIE

12 września otwarta została wyremontowana przystań kajakowa na "Skałce".
Po stawie będą pływać nowe kajaki i rowerki wodne.
Na dzień otwarcia przygotowano szereg atrakcji. Miłośników mocnych wrażeń ucieszyła przejażdżka skuterem wodnym i łodzią ratowniczą świętochłowickiego WOPR-u.
Na tradycjonalistów czekają nowe kajaki i rowerki wodne.
Ratownicy Drużyny WOPR Świętochłowice zaprezentowali pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Z remontu najbardziej cieszą się mieszkańcy, wielu z tych, którzy przybyli na otwarcie pamięta jeszcze czasy dawnej świetności tego miejsca.

>>>Zobacz zdjęcia<<<

01.08.2014

OTWARCIE KĄPIELISKA "SKAŁKA"

Dziś otwarto po wielu latach oczekiwania nowe kąpielisko w naszym mieście.
Mieszkańcy zostali wpuszczeni na teren obiektu kilka minut po godz. 11:00.
Mimo że pogoda nie dopisała zgromadzili się licznie. Otwarcie przebiegło w stylu hawajskim.
Na gości czekali licznie atrakcje - pokazy ratownictwa wodnego, zumba, fitness w wodzie i wiele innych.
Nowy basen został wykonany w technologii "stawu naturalnego". Składa się z dwóch zbiorników eksploatowanych niezależnie jeden od drugiego.
Pierwszy zbiornik: basen rekreacyjno-sportowy, w którym oprócz 4 torów do pływania (dł. 50 m; gł. 2,05 m) znajduje się strefa dla niepływających (gł. 1 m).
Drugi zbiornik to system filtracyjny w formie stawu z częścią hydrobotaniczną z podwodną roślinnością oraz część z zatopionym kruszywem. Jest to pierwszy tego typu basen miejski w Polsce. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia wodna, której start znajduje się na wysokości 6,12 m ponad lustrem wody, fontanna wodna, leżanki z masażem oraz bicze szkockie.
To święto w sposób szczególny cieszy ratowników naszej drużyny, mamy w naszym mieście piękny obiekt który posłuży nie tylko naszym mieszkańcom przez długie lata.

>>>Zobacz zdjęcia<<<


23-25.05.2014


ROZPOCZĘCIE SEZONU 2014 - KOSZĘCIN

Kierownictwo Drużyny WOPR Świętochłowice w dniach 23-25 maja zorganizowało coroczne już otwarcie sezonu letniego w Koszęcinie. Atrakcji oczywiście nie brakowało, na początek odbył się bieg przełajowy w którym oczywiście nasi członkowie brali czynny udział, zorganizowane zostały pokazy ratownictwa wodnego na wodzie otwartej oraz rozegrany został mecz piłki siatkowej bez którego nie może się zakończyć nasz pobyt w Koszęcinie.
Najważniejszy wydarzeniem było jak zwykle ognisko i uroczyste wciągnięcie na maszt flagi WOPR po którym Kierownik Drużyny wypowiedział słowa:

SEZON LETNI 2014 UWAŻAM ZA OTWARTY

>>>Zobacz zdjęcia<<<


23.04.2014

SZTAFETA PŁYWACKA ŚWIĘTOCHŁOWICE - WATYKAN

Przez trzy dni, od 23 do 26 maja br. na kąpielisku miejskim przy ul. Zubrzyckiego 38 trwała sztafeta pływacka zorganizowana z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Założyliśmy, że pokonamy odległość dzielącą Świętochłowice od Watykanu,. Okazało się jednak, że udało się przepłynąć znacznie dłuższy dystans.

Pomysł na niecodzienne uczczenie Papieża Polaka podsunął nowy członek Drużyny WOPR Świętochłowice Janusz Pietrzyk.  Do współpracy udało się namówić do współpracy szkoły, instytucje, stowarzyszenia, ratowników z innych miast i zwykłych mieszkańców.    Na apel odpowiedziało 935 osób. Postawiliśmy sobie cel, by przepłynąć 1040,44 km, tymczasem udało się wspólnie pokonać aż 1373,375 km, czyli 54920 długości basenu.

Od środy do soboty miejskie kąpielisko gościło tych, którzy przez dobrą zabawę pragnęli złożyć hołd Janowi Pawłowi II.   Najmłodszy uczestnik sztafety miał 6 miesięcy i kolejne metry przemierzał w kółku ratunkowym pod czujnym okiem rodziców.   Najstarszym był   Jan  Slężyński, 83 letni profesor AWF w Katowicach, który przepłynął tyle długości basenu, ile miał lat.

W sztafecie udział wzięli:

Dziecięca Sekcja Ratownictwa Wodnego Wesołe Foczki
Szkoła Podstawowa nr   1
Szkoła Podstawowa nr   2
Szkoła Podstawowa nr    3
Szkoła Podstawowa nr   8
Szkoła Podstawowa nr   17
Zespół szkół Salezjańskich
MUKS Skałka Śląsk Świętochłowice sekcja pływacka
MUKS Skałka Śląsk Świętochłowice sekcja piłki ręcznej
Orka Bytom
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świętochłowicach
Górnośląski   Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chorzowie
PTTK Świętochłowice
Stowarzyszenie Klub Abstynenta Spróbuj z Nami
Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach
Komenda Miejska Policji w Chorzowie
Państwowa Straż Pożarna w Bytomiu
Państwowa Straż Pożarna w Świętochłowicach
Ochotnicza Straż Pożarna Świętochłowice 1
Koło Miejskie PiS w Świętochłowicach
WOPR Tarnowskie Góry
WOPR Mysłowice
WOPR Knurów
WOPR Chorzów
WOPR Bytom
WOPR Świętochłowice
oraz wielu mieszkańców naszego miasta i nie tylko

Kierownik Drużyny WOPR pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację, a szczególnie członkom drużyny:, Zenonowi Mazurowi, Eugeniuszowi Szerszeniowi, Łukaszowi Antoszowi ,Beacie Słaby,   Dominice Janikowskiej, Oliwii Falkus, Wiktorii Sbirendzie, Agnieszce Wawrzynek, Agacie Muc, Katarzynie i   Ewelinie Bohn, Łukaszowi Makowskiemu, Patrycji Majchrewicz, Sarze Kalinowskiej, Honoracie Majowskiej, Mateuszowi Żukowskiemu, Patrycjuszowi Majchrewiczowi, Jakubowi Kowalczykowi, Dawidowi i Kamilowi Bieszczad, Szymonowi Szafarczykowi, Łukaszowi   i Marcinowi Surma, Sonii Kunka, Arturowi Kwiadorowi, Andrzejowi Stajerowi, Anecie Dudzie, Sylwii Wieczorek, Romanowi Potockiemu, Piotrowi Panuszowi, Alojzemu Syrnickiemu, Dariuszowi Majowskiemu, Markowi Keil, Januszowi Pietrzykowi, Tomaszowi Cierlicy, Agnieszce Mazur, Wojciechowi   Stiirtz, Marianowi Szafarczykowi, Michałowi Jaskóle, Markowi Palce, Barbarze Szerszeń, Grzegorzowi Koziełowi, Waldemarowi Gańczakowi, Marcie Mazur,  Dawidowi Wichary.

>>>Zobacz zdjęcia<<<


08.02.2014


SZKOLENIE Z ZAKRESU RATOWNICTWA LODOWEGO

Dnia 08 lutego 2014 r. z inicjatywy kierownika drużyny Grzegorza Truchan odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego, których organizatorem była Drużyna WOPR Świętochłowice, Śląskie WOPR we współpracy z PSP Świętochłowice. Podczas części teoretycznej obejrzeliśmy film z zakresu ratownictwa lodowego. Następnie na terenie przystani kajakowej OSiR Skałka odbyła się część praktyczna, która obejmowała 3 stanowiska. Stanowisko nr 1 dotyczyło samoratownictwa, wychodzenia z przerębla z podręcznym sprzętem takim jak kij, wiosło, kijek narciarski oraz z wykorzystaniem specjalistycznych szydełek ratowniczych. Na tym stanowisku ćwiczyliśmy także wykorzystanie sanek do ratowania tonącego. Stanowisko nr 2 to ćwiczenia z wykorzystaniem podręcznego sprzętu ratowniczego, do którego należy rzutka rękawowa, koło ratunkowe oraz z wykorzystaniem łodzi typu Jacek L jako środek transportu poszkodowanego. Ćwiczone na tym stanowisku akcje miały nacisk na działanie w grupie, zarówno w akcji z łodzią jak i kołem ratunkowym. Stanowisko nr 3 dotyczyło posługiwania się specjalistycznym sprzętem- saniami lodowymi oraz prowizorycznymi szelkami ratowniczymi stworzonymi z odcinków węża strażackiego. Tutaj również był nacisk na działania grupowe. Przy rozgrzewającym ognisku jeszcze długo toczyły się rozmowy o ćwiczeniach. Działaniom ratowników przyglądały się Wesołe Foczki, przyszli adepci ratownictwa wodnego dla których po pieczeniu kiełbasek zorganizowano super atrakcję: KULIG !!! choć śniegu nie było okazał się bardzo udany.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji ćwiczeń.


12.01.2014

XXII FINAŁ WOŚP - SZTAFETA PŁYWACKA

XXII finał sztafety WOŚP już za nami!
Drużyna WOPR Świętochłowice już po raz szósty zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Dystans jaki zjednoczonymi siłami naszych ratowników oraz zaproszonych gości, grup zorganizowanych wraz  z siłami mieszkańców Świętochłowic i miast ościennych udało się przepłynąć wynosi 483 km 500 m (19340 długości basenów). W sztafecie wzięło udział 367 osób: oddziały WOPR - Mysłowice, Świętochłowice, Knurów, Sosnowiec, DSRW "Wesołe Foczki", Trenuj Triathlon, UKS Zryw, PSP Świętochłowice, OSP Świętochłowice 1, KMP Świętochłowice oraz mieszkańców.
Dziękujemy wszystkim osobom, które włożyły swoje serce w przebieg sztafety.
Szczególne podziękowania należą się: Bohn Katarzyna, Bohn Ewelina, Muc Agata, Wawrzynek Agnieszka, Kowalczyk Kuba, Żukowski Mateusz, Piątkowski Andrzej, Sbirenda Victoria, Syrnicki Alojzy, Majchrewicz Patrycja, Majchrewicz Patrycjusz, Panusz Piotr, Falkus Oliwia, Kunka Sonia, Siurdyban Martyna, Kurpas Krzysztof, Słaby Beata, Antosz Łukasz, Mazur Agnieszka, Janikowska Dominika, Janikowska Oliwia, Szafarczyk Szymon, Jaworski Adam, Srurtz Wojciech, Nagel Patrycja, Bieszczad Dawid, Bieszczad Kamil, Majowski Dariusz, Kunicki Maciej, Mazur Zenon, Truchan Grzegorz.

strony internetowe CANEUMMapa strony